Vybraná doprava při objednávce nad 1 200 Kč ZDARMA.

Chuťové projevy kávy

Zkušený ochutnávač kávy je schopen rozlišit desítky či stovky různých chutí a vůní a rozhodnout se, zda je vnímá jako pozitivní či negativní, zajímavé či rušící. I pro kávové začátečníky či nadšence však může být zajímavým zážitkem tzv. cupping, tedy ochutnávka kávy, při které se tyto vůně a chutě zkoumají. V naší pražírně cuppingy pravidelně pořádáme, můžete si u nás tedy vyzkoušet, jak mlsný máte jazýček, jaká káva Vám chutná, něčemu novému se naučit a pobavit se.

Rezervovat můžete ZDE.

Cupping v období pandemie COVID -19 probíhá za přísnějších hygienických podmínek u kterých nikdy lidé neochutnávají ze stejného šálku. (Cuppuje se čistou lžičkou do hrníčků, ze kterých se pije)

 

Jak tedy probíhá cupping?

Než nakoupíme větší množství kávy, necháme si poslat vzorky od různých farmářů a ty ochutnáváme. Stojí káva za nákup? Je něčím zajímavá? Má vyváženou chuť? Nejsou v ní obsaženy nepříjemné chutě či vůně?

Jako první hodnotíme vůni čerstvě namleté kávy, vše si zapisujeme do speciálních formulářů, abychom své dojmy mohli později porovnat mezi sebou a vybrat nejlepší vzorek. Poté kávu zalijeme horkou vodou a znovu hodnotíme vůni - co se změnilo?, které vůně vynikly a zanikly?

Když káva schladne tak, aby se dala ochutnávat, sebereme cuppingovou lžičkou kávovou krustu a začneme ochutnávat (srkáním ze lžičky docílíme rovnoměrného zážitku pro všechny chuťové buňky v ústech). Jaké jsou v kávě chutě? Jaké má tělo - např. výrazné, hutné, slabé...? Jaká zůstává v ústech dochuť? Pro představu, co všechno lze v kávě rozlišit, slouží obrázek níže.

 

 

Cupping probíhá u každé várky kávy opravdu mnohokrát. Na plantáži, při nákupu, při výběru vhodného profilu pražení, se zákazníky. Díky němu si můžeme být jisti kvalitou našich káv.

Existují i soutěže o tu vůbec nejlepší kávu na světě - Cup of Excellence. Takové ocenění je nejvyšší dosažitelné ve světě kávy a cena ověnčené kávy letí po právu rychle nahoru. Pro farmáře je Cup of Excellence opravdovou poctou a ukazatelem jejich umění.